Možno to poznáte. Článkov o výhodách WordPressu je na internete oveľa viac ako tých, čo poukazujú na jeho negatíva. Jeden veľmi presvedčivý s názvom "Ako si za hodinu vytvoriť svoj vlastný web" ste si prečítali aj vy a rozhodli ste sa, že to skúsite. Po intenzívnom pátraní na internete, prečítaní pár manuálov a zhliadnutí pár video tutoriálov, ste sa konečne dozvedeli, ako si registrovať doménu a hosting a nainštalovať naň WordPress. V niektorých webhostingových spoločnostiach zaberie inštalácia pár kliknutí. Zatiaľ to vypadá skvele.
S trochou šťastia teraz vidíte na svojej domovskej stránke text "Hello world!". Je to na dobrej ceste. WordPress ma dokonca slušne pozdravil, možno budeme aj kamaráti. Nadšenie však rýchlo opadne, keď zistíte, čo všetko tvorba webu obnáša. Pluginy, SEO, bezpečnostné certifikáty, HTML, JavaScript, frontend, backend, databázový systém... Stojí to naozaj za to? Nebude lepšie venovať sa naplno svojmu vlastnému podnikaniu a večer si namiesto trhania vlasov nad WordPressom radšej oddýchnuť s partnerom pri pohári vína a nazbierať sily na ďalší pracovný deň?
WordPress je vhodný na jednoduché projekty ako je napríklad blog (pôvodne bol na tento účel vytvorený). Ak ale plánujete mať na svojom webe zložitejšie funkcie, existujú aj iné možnosti. Pokiaľ máte dosť veľký rozpočet a nevadí vám platiť firme stovky eur ročne iba za údržbu, pokojne si ho dajte spraviť aj vo WordPresse. Dá sa na ňom postaviť teoreticky čokoľvek. Beží na ňom napríklad oficiálny web Harvardovej univerzity, ktorá pravdepodobne nebude mať problém s rozpočtom a vývojármi. Ak hľadáte ekonomickejšie riešenie, skúste zvážiť firmu, ktorá stavia weby na vlastných riešeniach a má dobré hodnotenia od svojich zákazníkov.
Dôvodov, prečo sa vyhnúť WordPressu je viac než dosť. My vám prinášame najdôležitejších 10 z nich.
- Zadarmo ani WordPress nehrabe. Samotný WordPress je síce zadarmo, ale za všetko ostatné si už priplatíte. A nebude toho málo. Čím zložitejší web, tým bude cena za vývoj a následnú údržbu vyššia.
- Je zložitý nielen pre začiatočníka. A to hovoríme len o administrácii. A základných úpravách v obsahu.
- Čím populárnejší, tým zraniteľnejší. Pretože WordPress je veľmi populárnou platformou, je náchylný k cieleným útokom hackerov. Aby ste toto riziko minimalizovali, musíte vynakladať pomerne veľké úsilie pri údržbe a aktualizáciách.
- V mori pluginov sa stratí aj skúsený IT námorník. Bez pluginov je základná inštalácia WordPressu väčšinou k ničomu. Na začiatku, keď je pluginov pár, to vypadá ešte celkom v poriadku. Keď sa ale začnete v pluginoch strácať, neveští to nič dobré.
- Za kvalitný kód si priplatíte. Vyššia cena ale nemusí byť automaticky zárukou kvality. Kvalitné pluginy bývajú častokrát spoplatnené. A aspoň raz ročne ich treba aktualizovať. Čo pravdepodobne tiež nebude zadarmo.
- Máte radi veci plne pod kontrolou? Pri WordPresse na úplnú kontrolu zabudnite. Na to, aby ste mali web vo WordPresse plne pod kontrolou, potrebujete poznať do hĺbky jeho jadro. Nie je to nemožné, naštudovať sa dá všetko, ale ani to nemusí stačiť na to, aby ste dokázali robiť vo vašom webe naozaj komplexné zásahy.
- Špecifické požiadavky na server. WordPress je napísaný v jazyku PHP. PHP kód beží na serveri. Zvyčajne je to Apache alebo Nginx. Ak nemáte aspoň vlastné VPS, na zdieľanom hostingu občas narazíte na nepríjemné limity.
- Bez aktualizácií to nepôjde. A s nimi to nemusí byť žiadna sranda. Aktualizácia WordPressu a jeho pluginov môže byť niekedy celkom lotéria. Hlavne ak je pluginov veľa a každý je od iného autora. Pevne dúfate, že namiesto hádok uvidíte príkladnú spoluprácu. Aj tak si radšej po aktualizácii skontrolujte, či všetko na webe funguje tak, ako fungovať má. Napríklad, že kontakný formulár skutočne posiela e-mail a konkrétny plugin sa nepohádal s jadrom WordPressu alebo iným pluginom.
- Spoľahlivosť WordPressu je diskutabilná. WordPress sám o sebe je relatívne spoľahlivý. Ako už ale vieme, bez pluginov je nepoužiteľný. A čím viac ich do WordPressu nainštalujete, tým je spoľahlivosť celého webu diskutabilnejšia.
- Na rýchlosti naozaj záleží. Ak chcete web, ktorý sa bude rýchlo načítavať, WordPress nebude to pravé. Čím viac pluginov, tým pomalší web. Ešte šťastie, že existujú pluginy aj na jeho zrýchlenie. A ak to stále nebude stačiť, možno nájdete pluginy na zrýchlenie zrýchlenia.
Musíte použiť WordPress? Ak sa už z akéhokoľvek dôvodu nedá inak a vy musíte web postaviť na WordPresse, odporúčame vám prejsť na architektúru "headless CMS".